گزارش/گفتگو

بانوی برگزیده دومین جشنواره جایزه گوهرشاد

زنان نقش موثری در ترویج فرهنگ وقف دارند

بانوی واقف برگزیده دومین جشنواره جایزه گوهرشاد نقش زنان را در ترویج فرهنگ وقف بسیار موثر عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج کارگری سپاه امام رضا (ع) سنّت حسنه‌ وقف، يك پديده‌ي ديرپاي بشري است كه ريشه در عقل، منطق و طبيعت انسان دارد. وقف، در همه‌ اديان الهي و حتّي آيين‌هاي شبه‌ديني و تمد‌ّن‌هاي بشري به اشكال و صور مختلف و منطبق بر آيين و سنن و فرهنگ هر جامعه، وجود داشته و دارد، امّا آن‌چه مهم است اين‌كه؛ گرچه ممكن است صورت ظاهري و نيز آيين مربوط به مسأله‌ي وقف يا شبه وقف در كشورهاي مختلف و بين اقوام مختلف متفاوت باشد، ولي در همه‌ جهان و اديان يكي بيش نيست و آن عبات‌است از جاودان‌قرار دادن تمام يا قسمتي از ثروت خود در راه خدا به منظور بهره‌گيري فرد يا افرادي از جامعه‌ي بشري در درازمدّت از درآمد و منافع آن.

نقش موثر زنان در ترویج فرهنگ وقف

زنان در طول تاریخ در عرصه وقف نقش‌افرین بوده‌اند و به دلیل نقش تربیتی که دارند توانسته‌اند در ترویج این امر خداپسندانه و آثار معنوی آنان تاثیر بسزایی داشته باشند.

به منظور جریان‌سازی فرهنگی در خصوص معرفی زنان تاثیرگذار و نیکوکار در عرصه‌های فرهنگی، آموزشی و علمی، درمانی و غیره طرح برگزاری جازه بزرگ جهانی گوهرشاد که امسال برای دومین سال متوالی و به همت مجموعه آستان قدس رضوی در مشهد برگزار می‌شود از 8 بانوی فرهخته و نیکوکار که در داخل و خارج از کشور اقدامات چشمگیری داشته‌اند تجلیل خواهد شد.

بانوی برگزیده دومین جشنواره جایزه بزرگ جهانی گوهرشاد

مهری یزدانی متولد اول فروردین سال 1339 در طالقان و رشد یافته در شهرستان تنکابن استان مازندران یکی از این بانون برگزیده دومین جشنواره جایزه بزرگ جهانی گوهرشاد است.

وی همسر جانباز 70 درصد دوران جنگ تحمیلی است که خود نیز در دوران دفاع مقدس بعنوان یک بسیجی در پشت جبهه‌های جنگ حق علیه باطل خدمات زیادی را ارائه کرده است.

این بانوی نیکوکار مشوق اصلی خود در امر خداپسندانه وقف را همسر خود می‌داند.

یکی از وقف‌های این بانو این است که 80هزینه فروش 80 پلاک قطعه زمین واقع در طالقان را وقف بازسازی و توسعه حرم حضرت ابوالفضل(ع) کرد.

در این خصوص به گفت‌وگو با این بانوی واقف و خیر اندیش می‌پردازیم.

انگیزه شما از وقف چیست؟

انگیزه بنده از این احسان همیشه ماندگار عشق به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است. پدر و پدربزرگ بنده نیز ارادت ویژه‌ای به اهل بیت(ع) داشتند ولی هیچ وقت زیارت به عتبات برایشان مهیا نشد به همین دلیل یکی دیگر از انگیزه‌های بنده از این اقدام شادی روح امواتم بود.

 

آیا وقف در زندگی فردی شما آثاری داشته است؟

بله. وقف آثار عجیبی در زندگی فردی و چه بسا اجتماعی دارد. انسان زمانی که از اموال خود می‌گذرد و آن را  در راه خیر و خداپسندانه  صرف می‌کند احساس سبک بالی می‌کند چرا که از دنیای مادی دل کنده و خود را به معنویات وصل می‌کند.

از آنجا که وقف اقدامی است که در توسعه و تعمیق ارزش‌های معنوی جامعه موثر است، لذا سبب می‌شود بسیاری از اهداف غیر انسانی و غیر الهی از جمله ابتذال، پوچی‌گری و بی‌دینی کمرنگ و چه بسا ریشه‌کن شود.

وقف آثار مثبتی در خانواده و فرزندان دارد چرا که فرهنگ گذشت و نیکوکاری با این اقدام نهادینه می‌شود و تاثیر مثبتی در روحیه فرزندان خواهد داشت. بدین سبب با داشتن یک خانواده سالم جامعه سالمی نیز خواهیم داشت.

فرهنگ غنی وقف یک فرهنگ دیرینه‌ای است که به ما به ارث رسیده ولی متاسفانه هنوز این فرهنگ آنطور باید و شاید در جامعه توسعه نیافته است.

از طرفی مدیریت اموال وقف از خود وقف مهم‌تر است چرا که متاسفانه بیشتر اوالی که وقف ائمه(ع) شده است به مرور به غارت رفته است.

به نظر جنابعالی وقف در چه عرصه و یا عرصه‌هایی نیاز مبرم امروز ماست؟

 با اشاره به تهاجم فرهنگی دشمن که بیشتر جوانان و بانوان کشور ما را به نشانه رفته است، وقف فرهنگی و آموزشی را بسیار مهم است و در این راستا بایستی مراکز فرهنگی و آموزشی ما افزایش یابد و از طرفی قشرهای ضعیف جامعه هستند که توانایی هزینه پرداخت تحصیل فرزندان خود را ندارند و بی‌سواد هستند که با وقف‌هایی چون پرداخت هزینه تحصیل این قشر می‌توان با این معضل را از میان برداشت چرا که ما شاهد این هستیم که مدارس و مراکز علمی متعددی در جهان اسلام ایجاد شده است که پشتوانه مردمی دارد و افراد زیادی در این مدارس مشغول به تحصیلند و به مدارج بالایی دست یافته‎اند.

نقش بانوان در ترویج  و توسعه فرهنگ را توضیح بفرمایید؟

زنان در ترویج ارزش‌های معنوی نقش بسیار موثری دارند لذا دشمن به این امر پی برده و قصد دارد با دور کردن بانوان ما از فضای معنوی خانواده بنیان خانواده را متلاشی کنند.

کلام آخر

در شرایط امروزی بزرگترین جهاد، مبارزه با نفس است و از طرفی باید فضای معنوی جامعه برای رشد ارزش‌های اخلاقی  جوانان تقویت پیدا کند

اضافه کردن دیدگاه جدید